+90 422 326 16 66

Sosyal Medyada Biz}

Sıkça Sorulan Sorular

AKLINIZDA SORU İŞARETİ KALMASIN
Siz değerli ziyaretçilerimiz için sıkça karşılaştığımız soruları derledik ve cevapları ile birlikte bilginize sunduk.
Siparaşim verdikten ne kadar sonra gönderiliyor?
Stoklarımızda mevcutsa hemen stoklarımızda mevcut değilse tedarik edilince tarafınıza teslim edilecektir.
Cihazların onarım süresi ne kadar ?
Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği kapsamında cihazlarınız servisimize geldiği andan itibaren servisimizdeki cihaz yoğunluğuna ve siz değerli müşterilerimizin gönderi tarihi önceliğine göre en kısa sürede bakım ve onarım yapılıp tarafınıza ulaştırılacaktır .
Telsizi yeni aldım,fakat şuanda çalışmıyor ve uyarı sesleri çıkartıyor?
Yeni alım yapılan telsizin 16 saatlik ilk şarjının yapılarak kullanılması gerekmektedir.
Telsizlerin çekim mesafesi ne kadardır?
Telsizden telsize , coğrafi konuma da bağlı olarak değişiklik göstermektedir.
Örneğin: Röleli sistemlerde röle üzerinden görüşme yapan telsiz ortalama30-40 km görüşebilirken, rölesiz sistemde bu mesafe 10 km veya 10 km altına da düşebilir.
Elimde lisanssız pmr telsiz var.Bazı noktalarda çekmiyor yada sesim cızırtılı gidiyor.
Bu problem telsizin modeli ve çekim gücüne bağlı olabilir.Tam bir şey söylemek doğru olmaz ama pmr telsizlerin çekmediği yerler kapsama alanının dışında kaldığı yerlerdir.
Lisanssız pmr bir telsizin çekim mesafesi ne kadardır? Ne kadar uzaktan konuşabiliriz?
Herhangi yasal bir izin gerektirmeyen bu cihazlar. Coğrafi şartlara bağlı olarak 15 km mesefeye kadar görüşebilme imkanı sağlamaktadır.
Telsizime batarya almak istiyorum.Bir kaç yere baktım fakat iki tip batarya olduğunu söylediler.Neden iki tip batarya var?
Nİ-MAH ve LI-ION tip batarya vardır.Ni-mah bataryalar fiyat olarak daha uygun, daha ağır, diğerine göre alt sekmende yer alan bir üründür.LI-ION batarya ise daha hafif, daha pahalı,daha uzun ömürlü,daha dayanıklıdır.LI-ION batarya almanız tavsiye edilir.
DMR’da daha çok dayanan batarya var mı?
Farklı seçeneklerde bataryalar mevcuttur.
(1900 mAH,2300mAH,3200mAH)
PMR 446 TELSİZ NEDİR?
PMR 446 kelimesi bir kısaltma olarak “Private Mobil Radyo” kelimelerinin baş harflerini temsil etmektedir. Bir anlamda özel taşınabilir el telsizi de denebilir. Genellikle PMR kelimesinin yanında kullanılan 446 sayısı ise bu el telsizlerinin belli ve sınırlı bir frekans aralığını (446.000 - 446.100 MHz.) kullandıklarını belirtmek içindir.
PMR TELSİZ GÖRÜŞ MESAFESİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?
Bir telsizin görüşme mesafesi sadece çıkış gücü, anteni veya diğer özelliklerine bağlı değildir. Engeller, manyetik alanlar, görüş açısı veya yüksekliği gibi birçok etken parametreleri değiştirmektedir. Örneğin; 500 Mh'lık bir telsizin menzili coğrafi koşullara bağlı olarak en iyi 3-5 km'dir. Şehir dışı düzlük yollarda 2-3 Km, Şehir içerisindeyse; bina, mesken ve engellerin yoğunluğuna göre mesafe 500-1.000 metre arasında değişlik göstermektedir.
VHF FREKANS NEDİR?
VHF (Very High Frequency – Çok Yüksek Frekans) genel olarak deniz ve hava ulaşım araçlarında haberleşme amacıyla kullanılmaktadır. Temel prensip, alıcı ve verici de antenin anteni girmesidir. VHF, radyo kanalı ses ve veri iletişiminde alma ve gönderme için kullanılır.
UHF FREKANS NEDİR?
UHF ( Ultra High Frequency ) dalga frekansının 300 megahertz gelen 3,0 gigahertz bir yelpazesini kapsayan ultra yüksek frekans spektrumunda yer almaktadır.
BATARYA KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR
Kullanma kılavuzunda yazılı ilk şarj sürelerine (12-16 saat) uymanız gerekmektedir. Daha kısa sürede dolu ikazı verse de fişten çıkarmayın veya çıkarıp yeniden takmayın. Sonraki kullanımlarda ise “doldu” ikazı aldığınızda daha fazla tutmayın ve mümkün olduğunca cihazın pilini/bataryasını tam bitirerek yeniden şarja takmaya özen gösterin.
RÖLE, REPEATER CİHAZLARI NEDİR?
VHF, UHF bantlarında coğrafi yapı (arazinin durumu veya istasyonların arasındaki mesafe) telsiz haberleşmesini güçleştiren, görüşmeyi imkansız hale getiren neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda röle veya aktarıcı istasyon denilen birtakım cihazlardan istifade edilir. Rölenin konulduğu yerin yüksekliğiyle doğru orantılı olarak geniş bir haberleşme alanı elde edilmiş olur.

Temel olarak bir röle cihazı yüksek kazançlı bir anten, az kayıplı bir anten kablosu, filtre ünitesi (duplexer) alıcı ve verici bölümler ile bunların kontrol ünitesinden meydana gelir. Alıcı ve verici frekansları arasında farklılık bulunan röle cihazları filtre ünitesinin yardımıyla, alıcısının duyduğu işaretleri aynı anda vericisinden güçlendirilmiş olarak yayınlar.

SIMPLEX FREKANS NEDİR?
İki telsiz cihazının aynı frekansları farklı olduğu ve aktarıcı bir sistemin yardımı olmadan yaptıkları görüşmeye simplex görüşme denir.
CTCSS (DUYMAALTI TON KONTROLLÜ SİSTEMLER) NEDİR?
67 Hz - 250 Hz arası sesleri, insan kulağının duymamasından hareketle telsiz haberleşmesinde kullanılan cihazların alıcılarının bu frekanslardaki işaretlerle kontrol edilmesidir. İki telsiz cihazının haberleşmesi için aynı çalışma frekanslarında olmaları gerektiğini belirtmiştik. CTCSS kontrollü sistemlerde buna ilave olarak cihazların aynı tonda çalışmaları gerekir.

COMMUNITY RÖLE SİSTEMLERİ (ORTAK KULLANIM SİSTEMLERİ) NELERDİR?
CTCSS ton kontrolü ile bir röle cihazından değişik gruplara ayrılmış kullanıcıların yararlanmasına olanak tanıyan sistemlerdir.